CENTRUM TERAPII SM

Poradnia Leczenia Bólu Głowy

Migrena

Migrena to ból głowy charakteryzujący się zwykle jednostronnym początkiem, czasem trwania od 4 nawet do 72 godzin, nudnościami i wymiotami oraz nadwrażliwością na światło, hałas czy zapachy. Na migrenę choruje ok. 18% kobiet i 6% mężczyzn. Jest to więc bardzo częste schorzenie.
Migrena przebiega w postaci napadów bólów głowy, które mogą być poprzedzone aurą lub nie.
Napady z aurą są rzadsze – występują u około 10% osób z migreną. Aura poprzedza ból głowy, czasem występuje sama bez następowego bólu. Ma charakter różnych doznań wzrokowych( zaburzenia w polu widzenia, migocące błyski w polu widzenia)  lub czuciowych (np. mrowienia, drętwienia) po których pojawia się silny jedno- lub obustronny ból głowy.
Migrena bez aury rozpoczyna się bólem głowy. Ból może być początkowo jednostronny lub od razu obustronny. Może powstawać w okolicy skroniowej, potylicznej lub czołowej i mieć rozmaity przebieg, jednak na pewnym etapie rozwoju, ból zawsze ma charakter tętniący.

Diagnostyka:

Niekiedy migrena wymaga diagnostyki różnicowej w celu  wykluczenia objawowego charakteru bólu głowy. Dotyczy to przypadków o nietypowym przebiegu. Należy wykluczyć przyczyny bólu w zakresie twarzoczaszki – zapalenie zatok, jaskra oraz  zmiany w naczyniach wewnątrz- i zewnątrzmózgowych.

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy to bardzo częsta dolegliwość występująca w sposób przewlekły.
Bóle głowy trwają średnio 12 godzin i są uciskowe, niepulsujące(w odróżnieniu od migreny), obustronne o średnim do umiarkowanym nasileniu, które nie nasila się po wysiłku fizycznym. Bólom głowy nie towarzyszą nudności, wymioty czy światłowstręt.

Leczenie:

Przerywanie bólu głowy  - stosuje się leki niesterydowe, przeciwzapalne( tylko doraźnie) lub tryptany do przerywania napadu migreny.
W leczeniu przewlekłym stosuje  leki z grupy leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych czy betablokerów.

Leczenie toksyną botulinową

Toksyna botulinowa -( Botox ) posiada wiele zastosowań w różnych dziedzinach medycyny. Jest stosowana z dużym powodzeniem również w leczeniu migrenowego bólu głowy.
Zabieg polega na podaniu iniekcyjnym botuliny w  mięśnie okolicy skroni, czoła oraz tylnej części głowy i szyi .Poprzedza go konsultacja z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg.
Leczenie migreny Botoksem jest zabiegiem krótkim (kilkanaście minut) i prawie bezbolesnym, nie wymaga rekonwalescencji. Efekty zaczynają być widoczne po  kilku dniach od wykonania zabiegu i utrzymują się przez okres do 6 miesięcy.
U ponad połowy pacjentów dochodzi do  całkowitego ustąpienia  migrenowych bólów głowy, a u pozostałych osób objawy migreny wyraźnie słabną.
Efektem "ubocznym" zabiegu jest dodatkowo wygładzenie ewentualnych zmarszczek na czole....Ponieważ jednak w zabiegu tym w przeciwieństwie do zabiegów estetycznych preparat podaje się też w inne rejony to zużywa się go więcej, a stąd niestety cena zabiegu jest trochę wyższa.
Zabiegu nie powinno powtarzać się częściej niż trzy razy w roku).

Centrum Terapii SM

ul. Załęska 9
40-571 Katowice
 
tel. 32 74-94-187
tel. 882 115 335
tel. 32 74-96-289
 
Centrum leczenia SM • Leczenie Parkinsona Katowice• Leczenie Alzheimera Katowice

Obserwuj nas w sieci