CENTRUM TERAPII SM

Poradnia Leczenia Toksyną Botulinową

Migrena  jest przypuszczalnie związana z genetyczną predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. 

Migrena to ból głowy charakteryzujący się zwykle jednostronnym początkiem czasem trwania od 4 do nawet 72 godzin. Częstotliwość występowania tego schorzenia to około 18 %  kobiet i 6 % mężczyzn.

Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia), występują też nudności i wymioty. 

Przed napadem migreny u części osób mogą występować tzw. różnie wyrażone objawy prodromalne tzn. zmiana nastroju, drażliwość, brak apetytu lub nadmierne objadanie się, na kilka do kilkunastu godzin przed napadem.

Migrena bez aury

Migrena bez aury rozpoczyna się bólem głowy. Ból może być początkowo jednostronny lub od razu obustronny. Może powstawać w okolicy skroniowej, potylicznej lub czołowej i mieć rozmaity przebieg, jednak na pewnym etapie rozwoju, ból zawsze ma charakter tętniący.

Bólom głowy mogą towarzyszyć inne objawy – nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i hałas. Migrena nieleczona trwa od 4 do 72 godzin.

Migrena z aurą

Napady z aurą są rzadsze – występują u około 10% osób z migreną. Aura poprzedza ból głowy, czasem występuje sama bez następowego bólu. Ma charakter różnych doznań wzrokowych (błyski, zniekształcenie obrazu) lub czuciowych (np. mrowienia, drętwienia).

Nieleczona migrena znacznie ogranicza funkcjonowanie chorych. Silne bóle głowy potrafią na długo wykluczyć pacjenta z pracy zawodowej czy życia towarzyskiego.

Przyczyny migrenowego bólu głowy:

- miesiączka lub owulacja,

- przyjmowanie doustnych leków hormonalnych,

- przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,

- spożywanie niektórych pokarmów (czekolada, czerwone wino, musujące wino),

- nieprawidłowa dieta,

- choroby zębów,

- wysiłek fizyczny,

- stres

 

Leczenie :

Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków toksyna botulinowa ( Botox) może w znacznym stopniu ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.

Zabieg polega na blokowaniu zakończeń nerwowych V nerwu czaszkowego. Toksyna botulinowa    ( botox) wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane. Jest to lek zarejestrowany do leczenia migreny przewlekłej.

Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6 – 12 tygodni, co oznacza, że efekt leczenia jest długotrwały ale nie permanentny. Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy.

Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu. Toksyna botulinowa jest skuteczna w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej. Efekty zaczynają być widoczne po  kilku dniach od wykonania zabiegu i utrzymują się przez okres do 6 miesięcy.

Toksyna botulinowa ( botox) znana głównie ze swego działania przeciwzmarszczkowego okazała się w leczeniu migreny tak skuteczna, że po szczegółowych badaniach w 2010 roku została dopuszczona do stosowania w tym wskazaniu. Efektem "ubocznym" zabiegu jest dodatkowo wygładzenie ewentualnych zmarszczek na czole. Dawki przewidziane  w leczeniu migreny toksyną botulinową  są większe niż w zabiegach kosmetologicznych .W związku z tym terapia ta jest więc odpowiednio droższa.  Skuteczność tego zabiegu pozwala na podawanie toksyny botulinowej nie częściej niż trzy razy do roku.

Usługa nie jest finansowana ze środków NFZ.

 

Nadpotliwość pach: spowodowana jest zaburzeniami współczulnego układu nerwowego kontrolującego czynność gruczołów potowych, które unerwione są przez współczulne zazwojowe włókna nerwowe, z zakończeń których uwalniana jest acetylocholina- neuroprzekaźnik. Toksyna botulinowa blokuje jej uwalnianie przez włókna nerwowe i powoduje, że bodźce z układu nerwowego nie docierają do gruczołów potowych.

Toksyna botulinowa ( botox) została już zarejestrowana w piętnastu krajach Europy do leczenia nadpotliwości pach i w większości z nich koszt tego leczenia jest refundowany. W Polsce nie mamy takiej refundacji. W nadpotliwośći pach zabieg jest prosty do wykonania. Wstrzyknięcia są mało bolesne i nie zachodzi potrzeba stosowania znieczulenia. Trwałość zabiegu to 6 miesięcy. Tuż po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności. Leczenie zapobiega występowaniu mokrych plam pod pachami, nie ma konieczności stosowania antyperspirantów.

Usługa nie jest finansowana ze środków NFZ.

 

Spastyczność

Opisywana przez pacjentów sztywność mięśni po udarze mózgu - spastyczność to wzmożone napięcie mięśni wywołane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Nadmierne napięcie mięśni powoduje zaburzenie funkcji i ruchomości kończyny , utrudnia rehabilitację chorego oraz powoduje ból niesprawnej części ciała. W konsekwencji mamy do czynienia z przykurczami. Celem terapii toksyną botulinową jest: eliminacja bólu, zmniejszenie napięcia mięśni, poprawa funkcji, ułatwienie higieny, rehabilitacji. Trzeba mieć świadomość, że Toksyna botulinowa jest tylko jedną z metod w zwykle kompleksowym leczeniu spastyczności, w którym podstawą jest leczenie usprawniające (m.in. fizjo- i fizykoterapia)

W ramach programu NFZ podajemy lek do wybranych grup mięśniowych co 4 miesiące gdyż efekt leczenia utrzymuje się od 2 do 4 miesięcy. Celem poprawy skuteczności leczenia konieczna jest rehabilitacja podjęta przez pacjenta z czasie nie dłuzszym niz 4 tygodnie od podania toksyny botulinowej.

Program Leczenia Spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu z użyciem toksyny botulinowej typu A jest realizowany w naszym ośrodku ( więcej informacji w zakładce Programy NFZ)

 

Ponadto w naszym ośrodku leczymy również sztywność mięśni u pacjentów  chorujących na stwardnienie rozsiane u których takie objawy występują. Niestety usługa ta nie jest refundowana z NFZ. Dostępna jest jednak w formie leczenia komercyjnego.

 

Centrum Terapii SM

ul. Załęska 9
40-571 Katowice
 
tel. 32 74-94-187
tel. 882 115 335
tel. 32 74-96-289
 
Centrum leczenia SM • Leczenie Parkinsona Katowice• Leczenie Alzheimera Katowice

Obserwuj nas w sieci